5 היהלומים המפורסמים ביותר בעולם

ישנם כמה תכשיטים מפורסמים באמת בתולדות ההיסטוריה, וכולם כאחד משובצים יהלומים. בעולם הנרחב של אבני חן נדירות ויקרות, יהלומים הם בעלי יופי נדיר שאין שני לו, ותמיד שימשו ביטוי מועדף לעושר עבור העשירים והמפורסמים. אבני חן אחרות עשויות לזכות בהבחנה ביחס לגודל או לצבע שלהן, אך אף אחת מהן אינה משתווה לשלל היהלומים המדהימים שמצאו את דרכם אל דיוקנאות, תמונות, מוזיאונים ואוספים פרטיים לאורך השנים. 

 

פנינו למומחי היהלומים, מחנות התכשיטים מיליון יהלומים, שיספרו לנו על היהלומים המפורסמים בעולם.

ועכשיו, התכוננו להסתנוור מ-5 היהלומים המפורסמים ביותר בהיסטוריה:

 

  1. יהלום התקווה. זוהי אבן במשקל של 45.52 קראט. היופי הכחול המופלא הזה התגלה לראשונה בהודו, והיה במקור 112 קראט! כיום הוא נותר היהלום הכחול הכהה הגדול ביותר שקיומו ידוע לנו, ולמרות שהוא רק היהלום הכחול הרביעי בגודלו, מה שהופך אותו ליהלום המפורסם ביותר בעולם הוא אגדת קללתו. כל מי שנגע בו (החל מהמלך לואי ה-14 מצרפת) חווה בסופו של דבר הרס כלכלי או מוות (אם כי רוב הסיפורים האלה הוכחו בסופו של דבר כפיקטיביים או מקריים). יהלום זה שוכן כיום במוזיאון ההיסטוריה הטבעית של סמיתסוניאן בוושינגטון, בירת ארה"ב, והחל משנת 1910 ועד היום הוא מוצג בתפאורה מרהיבה עם 16 יהלומים לבנים של קארטייה. שוויו מוערך בכ-250 מיליון דולר.

 

  1. יהלום הקו-אי-נור. יש הטוענים שיהלום "הר האור" מפורסם אפילו יותר מאחיו ההודי, יהלום התקווה, מכיוון שגילו מתוארך עוד לפני תקופת ישו. הוא נהנה מהיסטוריה ארוכת-ימים בעיקר סביב קרבות על בעלות (מכיוון שהיהלום המפורסם נגנב שוב ושוב כשלל במלחמות). הוא סובל גם מקללה אגדית המביאה לכאורה לאומללות רבה רק לבעליה הגברים. במקור יהלום בצורת ביצה במשקל 186 קראט, הקו-אי-נור נחתך מאז לאבן אימתנית במשקל 105.602 קראט (כביכול כדי להציג טוב יותר את הברק שלו). כעת הוא שוכן באוסף תכשיטי הכתרים של בריטניה, שנקבעו בצלב המלטזי על כתר המלכה אליזבת (שם הוצב ב -1937). שוויו כיום נאמד בכ-81 מיליון ליש"ט.

 

  1. היהלום הצהוב של טיפאני'ז. זהו היהלום המפורסם ביותר במצעד ארוך של אבני חן נדירות באוסף טיפאני'ז, והוא נרכש על ידי החברה תמורת 18,000 דולר במהלך מכירת יהלומי הכתר הצרפתי בשנת 1887. זהו אחד היהלומים הבודדים לאורך ההיסטוריה ששמר על החיתוך המקורי שלו במשקל 128.54 קראט, ואף על פי שזה לאחרונה איבד את תוארו כיהלום הצהוב-הזהוב הגדול ביותר בעולם, הוא עדיין נחשב לדוגמה הטובה ביותר לזן הצהוב הקנרי עם הצבע העמוק והנדיר. הערכה אחרונה לגבי שוויו עמדה על 12 מיליון דולר (בערך בשנת 1983).

 

4.יהלום הצלב האדום. יהלום קנרי מפורסם נוסף, והוא ידוע ביופיו לא בגלל צבעו שהוא צהוב בהיר, אלא בשל גודלו. הוא נמצא במשקל מדהים של 375 קראט, ונחתך ליהלום צנוע (!) במשקל 205.07 קראט, חיתוך מרובע, ששוויו מוערך כיום בכ-2 מיליון ליש"ט. חברת היהלומים דה בירס (שכרתה את אבני החן ממכרותיה בשנת 1901) הציגה אותו למכירה בתערוכת אמנות שערכה חברת כריסטי'ס בשנת 1918, לטובת אגודת הצלב האדום הבריטי. בנוסף, אומרים שיהלום זה מכיל צלב מלטזי בחלקו העליון.

 

  1. יהלום ויטלסבאך-גראף. למרות שהיהלום הזה אינו הגדול והמבריק ביותר

מסוגו (35.56 קראט ומסווג כצבע כחול אפרפר עמוק), הוא מחזיק במעדמ יוקרתי כיהלום היקר ביותר שנמכר אי פעם – 23.4 מיליון דולר במכירה פומבית בשנת 2008.

כתיבת תגובה

דילוג לתוכן